15 YENİ TURCORN ADAYI BELİRLENDİ

 15 YENİ TURCORN ADAYI BELİRLENDİ
Okunuyor 15 YENİ TURCORN ADAYI BELİRLENDİ

15 YENİ TURCORN ADAYI BELİRLENDİ

ANKARA-BHA

Kacır, “KOSGEB eliyle yürüteceğimiz Küresel Rekabetçilik Programı ile Turcorn adaylarına 50 milyon lira finansman desteği sunacağız.” dedi.

Bakan Kacır, girişimcilik ekosisteminin teknoloji tabanlı girişimlerine çağrıda bulunarak, “Sizlere katkı sunmayı, imkânlarımızı sizler için, sizin başarınız için seferber etmeyi sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

 

Bakan Kacır, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Turcorn Adayları Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Teknoloji girişimciliğinin Türkiye Yüzyılı’nda ekonomide yazılacak yeni başarı hikayesinin ana aktörü olduğunu belirten Kacır, şunları söyledi:

 

TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM: Ar-Ge teşviklerimizden, teknopark uygulamalarımıza, TÜBİTAK desteklerinden KOSGEB programlarına ve girişim sermayesi fonlarına pek çok uygulama ve düzenleme ile Türkiye’nin teknoloji girişimlerini büyütmek için çalışıyoruz. Teknolojik dönüşüm rüzgarının tarihte hiç olmadığı kadar kuvvetli estiği bir dönemdeyiz.  Bireysel yaşamımız, üretim ve hizmet sektörleri, kamu yönetimi ve toplumsal düzen teknolojik devrimle hızla dönüşüyor.

 

GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ: 22 yılda adeta sıfırdan bir girişimcilik ekosistemi kurduk. Teknoparklarımızın sayısını 2’den 101’e, teknoparklarımızda Ar-Ge ve inovasyon yapan girişimlerin sayısını 56’dan 10 binin üzerine çıkardık. TÜBİTAK Bigg programıyla 2 bin 293 teknoloji girişiminin kurulmasını sağladık. 2018’den bu yana düzenlediğimiz TEKNOFEST’lerle milyonlarca genci teknoloji geliştirme yolculuğuna kazandık. Adeta girişim fabrikasına dönüşen TEKNOFEST’lerden artık her yıl binlerce teknoloji girişimi doğuyor. Türkiye’ye özgü ‘garaj modeli’ budur.

 

GARAJ MODELİ: Başka ülkelerin girişim ekosistemlerinin dinamikleriyle kıyaslandığında daha fazla fırsat eşitliği sunan, daha demokratik bir modeli Türk girişimcilik ekosisteminde hep birlikte inşa ediyoruz. Toplumun tüm kesimlerinden yetenekleri keşfettiğimiz, onlara girişimcilik yolculuğuna başlama fırsatı sunduğumuz bu model; başarılı oldukça dünyaya örnek olacak.

 

100 BİN TEKNOGİRİŞİM HEDEFİ: Daha fazla teknoloji girişimi çıkarmak, binlerce genç girişimcinin hayallerini projelere, projelerini girişimlere dönüştürmesini sağlamak öncelikli amaçlarımızdan biri. Bu istikamette, Ulusal Girişimcilik Stratejimizde 2030 için 100 bin teknogirişim hedefini koyduk. Her yıl binlerce yeni teknoloji girişiminin Türkiye’den doğmasını sağlayacak ve 100 bin teknogirişim ile dev bir girişimcilik ekosistemi inşa edeceğiz.

 

REKABET GÜCÜ: Bu hedefin bir tamamlayıcı unsuru da Türkiye’den milyar dolar değeri aşan teknoloji girişimleri çıkarmaktır. Girişimcilik literatüründe ‘unicorn’ olarak adlandırılan milyar dolar değeri aşan teknoloji girişimleri, bir girişim ekosisteminin rekabet gücünün göstergesi olarak da kabul ediliyor.

 

7 TURCORN: 2019’da yayımladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Girişimciliği stratejimizde, Türkiye’den unicorn’lar çıkaracağımızı, yani ülkemizi Turcornlarla tanıştıracağımızı ifade etmiştik. Bugüne dek aldıkları yatırımlarda elde ettikleri değerleme milyar doları aşan 7 Turcorn’umuz oldu. Oyun, yazılım, e-ticaret ve fintek girişimleri. 7 Turcorn’umuzun 6’sının bugünlere gelmesinde Bakanlık destek ve uygulamalarımızın katkısının bulunuyor olması, doğru yolda olduğumuzun göstergesi. Hedefimiz; 2030’a dek 100 Turcorn’un bu ülkeden doğması, bu ülkede büyümesi, dünyaya açılması. Bunu başarabilecek bir potansiyelimiz olduğunu biliyoruz.

 

4 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM: Kurduğumuz ekosistem ve altyapı sayesinde pandemiden bu yana teknoloji girişimciliği Türkiye’de de altın çağını yaşıyor. Önceki 10 yılda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapılan Türk teknoloji girişimlerine, sadece son 3 yılda 4 milyar dolara yakın yatırım yapılmış olması yakaladığımız ivmeyi gösteriyor.

 

AVRUPA’DA BEŞİNCİ: Girişimcilik ekosistemimiz geçtiğimiz yıl yatırım sayısı bakımından Avrupa’da beşinciliği, Orta Doğu ve Doğu Avrupa bölgesinde birinciliği elde etti. İstanbul ise girişimcilik otoriteleri tarafından en güçlü erken aşama ekosistem olarak kabul ediliyor. Bu ivmeyi kaybetmeyecek, daha da yükselteceğiz.

 

ÇARPAN ETKİSİ: Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu, Bölgesel Girişim Sermayesi Fon Çağrıları, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Tech-InvesTR programı gibi fonların fonu ve eş finansman mekanizmalarıyla kamu kaynaklarının girişimcilerimiz için çarpan etkisi oluşturmasını sağlıyoruz.

 

ÜRÜNLER GİRİŞİME DÖNÜŞÜYOR: Gerçekleştirdiğimiz mevzuat düzenlemeleriyle Ar-Ge teşviklerimizden üst düzeyde yararlanan Ar-Ge merkezleri ve teknopark firmalarının yararlandıkları teşvikleri girişim yatırımlarına yönlenmesini sağladık. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST bünyesinde ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz girişim yarışmaları ile proje takımlarının ortaya çıkardığı iş fikri ve ürünlerin girişime dönüşmesini destekledik.

 

TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLİĞİ KONSEYİ: Teknoloji Girişimciliği Konseyini kurduk ve inovasyon dostu regülasyon yaklaşımıyla, kamu politikalarının ve mevzuat düzenlemelerinin girişimlerimizi destekleyici bir perspektifle hazırlanmasına yönelik adımlar attık. TÜBİTAK Bigg Programını bir yatırım programına dönüştürdük.

 

REHBERLİK: Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejimizin ana uygulamalarından biri olan Turcorn 100 Programı’mızla da erken aşamayı başarıyla geçmiş, hızlı büyüme potansiyeli taşıyan teknoloji girişimlerinin, daha hızlı ölçeklenmesine ve küresel pazarlara açılmasına rehberlik ediyoruz.

 

TERZİ USULÜ: Program ile küresel hedefleri olan ölçeklenme aşamasındaki Turcorn adaylarının ihtiyaçlarına nitelikli cevap veren destekler sağlayarak teknoloji girişimciliği ekosistemimize yeni Turcornlar kazandırmayı amaçlıyoruz. Programın sağladığı terzi usulü destekler kadar önemli bir bileşeni de ülkemiz girişim ekosisteminden yeni başarı hikâyeleri çıkması adına, Türkiye’nin teknoloji odaklı kalkınma yolculuğunda elini taşın altına koymaktan çekinmeyen 17 program paydaşının katkıları. Girişimlerimiz, program paydaşlarımızın sunduğu güçlü destek ağının yanında bilgi birikimi, deneyim erişim imkânı elde ederek küresel pazarlarda daha güçlü var olacaklar.

 

72 TEKNOLOJİ GİRİŞİMİ: 21 Aralık 2022’de kamuoyuna duyurduğumuz ilk program sonrasında bugüne kadar 72 teknoloji girişimimiz turcorn adayı olmak için başvurdu. Girişimcilik ekosistemimizin paydaşlarının katılımıyla oluşturduğumuz jüri marifetiyle gelen başvuruları gelir büyüklüğü, yenilik, teknolojik derinlik gibi kriterleri dikkate alarak inceledik.  Firmalarımızın beklenti ve ihtiyaçlarını dikkate aldık.

 

15 TURCORN ADAYINI AÇIKLADI: Bugün itibarıyla da Turcorn 100 Programı’na seçilen ilk 15 teknoloji girişimini kamuoyu ile paylaşıyoruz. Yapay zekâdan dijital hizmet teknolojilerine, siber güvenlikten sağlık teknolojilerine, yeşil dönüşümden finansal teknolojilere farklı sektörlerde 15 Turcorn adayımızı özel desteklerle daha ileri seviyelere hep birlikte taşıyacağız.

 

BU SADECE BAŞLANGIÇ: Teknopazar Destek Programı ile Turcorn adayı işletmelerimizin uluslararası arenada müşteri ve yatırımcılarla yeni iş birlikleri geliştirmelerini destekleyecek, Uluslararası platformlarda daha güçlü var olmalarını sağlayacağız. KOSGEB eliyle yürüteceğimiz Küresel Rekabetçilik Programı ile Turcorn adaylarına 50 milyon lira finansman desteği sunacağız.

 

BU SADECE BAŞLANGIÇ: İnanmak, başarmanın yarısıdır. İnancın olmadığı bir yerde başarı ancak tesadüf eseridir. Bugün Turcorn 100 Programı’nın ilk üyeleri olacak girişimlerimizin başarılarını inancın ve azmin bir zaferi olarak gördüğümü özellikle belirtmek isterim. Tabi bu sadece bir başlangıç. Yeni Turcorn adayları için önümüzdeki dönemde başvuru almaya devam edeceğiz.

 

ÇAĞRIDA BULUNDU: Ekosistemimizin teknoloji tabanlı girişimlerine açık çağrıda bulunuyorum. Bakanlık ve paydaşlarımızla birlikte sizlere katkı sunmayı, imkânlarımızı sizler için, sizin başarınız için seferber etmeyi sürdüreceğiz. Sizler Türkiye için, Türkiye Yüzyılı için çalıştıkça hiç endişeniz olmasın, bizler de size ve sizin gibi işletmelere sahip çıkacağız. Sizlerin gayreti, birikimi, kabiliyeti ve ortaya koyacağınız rekabetçi ürün ve hizmetlerle inşallah hedeflerimize daha emin adımlarla yürüyeceğiz.

 

TURCORN ADAYLARINA PLAKETLERİNİ VERDİ

Bakan Kacır, konuşması sonrası seçilen 15 Turcorn adayına plaketlerini takdim etti. Turcorn adayları arasında; mobil oyun geliştiren ACE Games, kronik hastalık yönetimine odaklanan Albert Sağlık Hizmetleri, mobil uygulama analiz ve yaygınlaştırma araçları sunan Apps Medya Teknolojileri (Appsamurai), bulut bilişim hizmetleri sağlayan ICT Buluş Bilişim (Bulutistan), finansal hizmetler platformu olan Colendi Yapay Zeka ve Büyük Veri Teknoloji Hizmetleri, dijital müşteri deneyimini geliştiren Enqura Bilgi Teknolojileri, gıda israfını azaltmaya yönelik çözümler sunan Fazla Gıda, girişim stüdyosu Macellan Bilişim Danışmanlık, video ve fotoğraf teknolojileri üzerine çalışan AVCR Bilgi Teknolojileri (Pixery), siber güvenlik çözümleri geliştiren Picus Bilim Güvenlik (Picus), kanser tedavisi üzerine çalışan RS Araştırma Geliştirme (RS Research), dijital kimlik doğrulama çözümleri sunan TechSign Bilgi Teknolojileri, perakende alanında görüntü işleme teknolojileri geliştiren Vispera Bilgi Teknolojileri, eğitimde sanal gerçeklik çözümleri sunan VRlab Academy, dijital reklam yönetimi sağlayan Wask Bilgi Teknolojileri yer alıyor.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın