260,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldı

 260,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldı
Okunuyor 260,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldı

Mayıs ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “11,4 artış ile 24 milyar 75 milyon dolar olmuş ve tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatı olarak kayıtlara geçmiştir. Bu rekor, Cumhuriyet tarihimizde yeni bir rekoru da beraberinde getirmiştir. 24,1 milyar dolarlık mayıs ayı ihracatımız aynı zamanda, tüm ayların en yüksek aylık ihracat değeri olmuştur” dedi.

featured


Ticaret Bakanı Bolat: 260,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldı

Ankara-BHA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dış ticaretin mayıs ayı itibarıyla 260,1 milyar dolar olduğunu ve bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artışla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını ifade etti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat şunları kaydetti:

“İthalatımızdaki düşüş eğilimi mayıs ayında da devam etmiştir. İthalatımız mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10,3 oranında (3,5 milyar dolar) gerileyerek 30 milyar 593 milyon dolar gerçekleşmiştir. İhracattaki artış ve ithalattaki azalışın etkisi ile dış ticaret açığımız yıllık bazda yüzde 47,8 düşüş (aylık bazda: yüzde 33,9) kaydetmiş ve 6,5 milyar dolara gerilemiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranındaki 15,3 puanlık güçlü yükseliş, dış ticaretimizdeki başka bir güzel gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece bu oran da yüzde 78,7 seviyesine çıkmıştır”

Ticaret Bakanı Bolat: 260,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldı


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın