Ankara’da Turizmin Enleri Belirleniyor – Birlik Haber Ajansı- Türkiye’nin Haber Ağı

 Ankara’da Turizmin Enleri Belirleniyor – Birlik Haber Ajansı- Türkiye’nin Haber Ağı
Okunuyor Ankara’da Turizmin Enleri Belirleniyor – Birlik Haber Ajansı- Türkiye’nin Haber Ağı

Ankara Kent Konseyi binasında gerçekleştirilen, ‘Turizmin Enleri Ödül Töreni’ Jüri heyeti toplantısına, Anadolu Ankara Turizm İşletmeciliği Derneği Başkanı Birol Akman, Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Turizmci Ceren Anadol ile jüri üyeleri katıldı. Heyet, 30 kategoride yılın enlerinin belirlemek için görüş alışverişinde bulundu.

Toplantının bir bölümüne ise Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da katılarak turizm sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

WhatsApp Image 2024 04 29 at 16.44.39

AKMAN: TURİZMİN ÖNDE GELENLERİ ÖDÜLLENDİRİYORUZ

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Birol Akman, Ankara’da turizmin önde gelenlerini ödüllendirdiklerini söyledi. Akman, “Otellerde, restoranlarda, seyahat acentelerinde en iyi rehberi, en iyi acenteyi, en iyi acenteyi, en çok misafir getiren acenteyi seçiyoruz. 27 dolayında kategoride en iyileri belirliyoruz. Bir de üniversitelerde öğrenciler proje üretiyor bir de en iyi projeye ödül veriyoruz. Ödül töreninin bu yıl 4’üncüsünü 4 Haziran’da JW Marriott Ankara Otelde düzenleyeceğiz” dedi.

“ANKARA’NIN 2028 YILI HEDEFİ 5 MİLYON TURİST”

Ankara’nın turizmde her geçen gün hak ettiği değeri bulduğunu ifade eden Akman şöyle konuştu:

“2019 yılında Ankara’ya 750 bin turist geliyordu. Biz pandemi sonrası bu rakamı geçerek geçen yıl 770 bine ulaştık. Ankara’ya bu sene ise 1 milyon yüz bin ya da iki yüz bin turist bekliyoruz. 2028’de ise hedefimiz 5 milyon turist hedefliyoruz. Türkiye’nin 2028 hedefi 100 milyon turist, 100 milyar dolar gelir. Ankara’da ise biz 2028 yılında 5 milyon turist hedefi ile iyi bir seviyeye ulaşacağız. Gelen turistler daha çok Ankara’da kültür ve sağlık turizmi üzerine odaklanmış durumda. Kültür ve sağlık turizmi alanında iyiyiz. Bakanlığımızın düzenlediği Kültür Yolu Festivali çok önemli yer teşkil ediyor. 10 gün süren bir organizasyon oluyor. Sağlık turizminde öndeyiz. Kongre turizminde de şu anda yeni yeni hareketlenmeye başlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu 5 milyonu tutturabilmek için turizmi de çeşitlendirmemiz lazım. Onun için bu konuda ciddi çalışmalarımız var. Bizde bu enler töreninde bu tip çalışan kişileri ödüllendiriyoruz”

WhatsApp Image 2024 04 29 at 16.44.34 2

TUNA: ANKARA TURİZMDE DAHA İYİ NOKTALARA GELECEK

Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna ise Başkent’in çok değerli olduğunu belirterek Ankara’nın turizm değerlerinin çok fazla olduğunu ancak genel olarak yeterli bilinmediğini söyledi. Tuna, “Amacımız Ankara’da turizmin olabilirliğine varlığına dikkat çekmek. Ankara turizmine değer katan kişileri, kuruluşları, etkinlikleri ödüllendiriyoruz. Bununla ilgili olarak da turizmin paydaşlarından oluşan önemli bir jüri üyemiz var. Bu üyeler ödül töreninden 2-3 ay kadar önce çalışmaya başlıyor. Ciddi bir çalışma yapılıyor. Bunun içerisine oteller, seyahat acenteleri, turist rehberleri, restoranlar, turizmle ilgili olarak araştırmacılar bunların hepsi değerlendiriliyor. Yaklaşık 30 dalda bir değerlendirme yapıyoruz. Bu dallarda ödüle hak kazananlar Ankara’nın Enleri Ödül Töreniyle birlikte ödüllendiriliyor” dedi.

Ankara’da iyi şeyler olduğunu ifade eden Tuna, “Burada gerek merkez yönetim gerek yerel yönetimlerin etkili çalışmalarıyla Ankara gerek şehirleşme açısından gerek turizm açısından mesafe kat etti. Özellikle Hacı Bayram Veli bölgesi, Ankara Kalesi bölgesi, Hamamönü bölgesinde tarihi kent ortaya çıkmaya başladı. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak alt yapı ve üst yapı çalışmalarıyla daha da iyi noktalara gelecek” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2024 04 29 at 16.44.38

WhatsApp Image 2024 04 29 at 16.44.34

WhatsApp Image 2024 04 29 at 16.44.36 1

WhatsApp Image 2024 04 29 at 16.44.38 2

WhatsApp Image 2024 04 29 at 16.44.38 1

WhatsApp Image 2024 04 29 at 17.46.34

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın