“Ayasofya Camii ülke vatandaşları için ücretli olacak”

 “Ayasofya Camii ülke vatandaşları için ücretli olacak”
Okunuyor “Ayasofya Camii ülke vatandaşları için ücretli olacak”

Bakan Ersoy: “Ayasofya Camii ülke vatandaşları için ücretli olacak”

İSTANBUL – BHA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Bakan Ersoy, turizm verileri ve Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin restorasyonu gibi gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ayasofya’da yeni bir ziyaretçi uygulamasına geçtiklerini ifade eden Ersoy, şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya’da ziyaretçi yönetim uygulamasına geçiyoruz. Ziyaret kalitesi ve güvenliği artırılmış olacak. Gözbebeği camimiz insanlığın ortak mirası cazibe merkezimiz Ayasofya koruma odaklı çok iyi ekosisteme dahil edilmiş olacak. İbadet amacıyla camiyi ziyaret eden Türk vatandaşlarının ibadet yerlerinde değişiklik yok. Yabancı vatandaşların ziyaretleri için giriş kapısını değiştiriyoruz. Üst kottaki Topkapı Sarayı’nın olduğu üst kottaki kapıdan alıp galeri var, galeriyi hizmete alıp gezdirip çıkış kapısından çıkmalarını sağlıyoruz.”

Yabancı turistlerin 15 Ocak itibariyle Ayasofya ziyaretlerinin ücretli olacağını aktaran Bakan Ersoy, “Ziyaret ve kullanım yoğunluğu minimuma indirilerek ziyaret ile ibadet kalitesinin artırılması sağlanmış oluyor. Ayasofya’yı ziyaret edenler cep telefonlarındaki uygulama üzerinden 16 dilde bilgilendirme yapılacak. Yabancıların ziyaretleri 15 Ocak itibarıyla ücretli olacak. Türk vatandaşları için ibadet ve ziyaret ücretsiz olacak” diye konuştu.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın