Bayburt’ta başarılı 45 öğrenciye Avrupa’da 8 günlük tur

 Bayburt’ta başarılı 45 öğrenciye Avrupa’da 8 günlük tur
Okunuyor Bayburt’ta başarılı 45 öğrenciye Avrupa’da 8 günlük tur

Bayburt Üniversitesinin Başarılı 45 Öğrencisi, 4 Avrupa Ülkesinin 16 Şehrinde 8 Günlük Tura Çıkacak

Yaşar Yıldız-Bayburt [BHA]

Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı destekleriyle Bayburt Üniversitesinin 15. yılı onuruna planlanan Avrupa turuna katılmaya hak kazanan 45 başarılı öğrenci, Fransa, Lülsemburg, Belçika ve Hollanda’daki 16 şehri kapsayan eğitim kurumları ziyareti ve gezi programıyla rüya gibi bir haftayı tecrübe edecek.

Başarı geleneğini taltif/ödüllendirme geleneği ile bütünleştirmeyi ilke edinen Bayburt Üniversitesi, öğrencilerin kültürel vizyonunu ve eğitim ufkunu geliştirmek amacıyla planladığı Avrupa turunun tüm hazırlıklarını tamamladı ve seyahat için geri sayım başladı. Fransa’dan Paris, Troyes, Alsace, Strasbourg ve Colman; Lüksemburg’dan Shengen, Remich ve Lüksemburg; Belçika’dan Brüksel ve Brugge; Hollanda’dan Rotterdam, Delft, Amsterdam, Marken, Volendam ve Giethoorn şehirlerini kapsayan 8 günlük tur kapsamında eğitim kurumlarını ve enstitüleri ziyaret ederek farklı eğitim sistemlerini yerinde gözlemleyecek olan öğrenciler, aynı zamanda her şehrin kültürel dokusunu tecrübe ederek kültürlerarası etkileşimli bir gezi rotasını da tamamlamış olacaklar.

15. Yıl Kuruluş Etkinlikleri Haftasının kapanış gününde lansmanı yapılan Avrupa turuna katılacak olan 45 öğrenci, başarı kriteri esas alınarak çeşitli objektif seçim süreçleri sonunda belirlendi. Bu bağlamda tura katılım kotasının 20’si, 2023 yılı YKS’de Bayburt Üniversitesini tercih eden öğrenciler arasından en yüksek puanla yerleşenlere ayrıldı. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin  zirvesine yükselme başarısının yakalandığı 2209-A öğrenci projeleri kategorisinin 2023/1. döneminde desteklenen 118 projenin ekibinde yer alan öğrenciler arasından 10’u, Teknoloji Transfer Ofisi gözetiminde gerçekleşen çekilişle kotaya dahil edildi. Yöresel Yemek Yarışmasının ilk iki derecesi, BAYÜ Ses Yarışmasının ilk üç derecesi, 100. Yıl Cumhuriyet Koşusunun kadınlar ve erkekler kategorilerinde ilk iki dereceleri olmak üzere toplam 9 öğrenci kotası, 15. Yıl Kuruluş Etkinliklerinden seçildi. Son 6 öğrenci ise, etkinlikler süresince her gün gerçekleşen sosyal medya çekilişlerinin kazananları olarak kotaya girdi.

Avrupa turuna katılmaya hak kazanan öğrencileri tebrik eden Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, “Başarılarıyla Üniversitemizin her alandaki zirve hedefinin paydaşları olan öğrencilerimizi taltif etmeyi kurumsal teşvik ve motivasyon gücü olarak kavrıyoruz. Bir yerde başarı varsa, taltif vardır; taltif varsa, başarı vardır. Sınırlarımızı aşmak için başlattığımız kurumsal seferberlik, tüm insan kaynaklarımızın katkısıyla büyüyen bir organizasyon kültürünü yerleşik hale getirirken, taltif kültürünün de bu dokunun ayrılmaz bir parçası olması gerekir. Avrupa turu, yalnızca zengin bir kültür ve eğitim deneyimi vadetmiyor, aynı zamanda sembolik olarak sınırları aşan insanlar için gerçekten sınırları aşma deneyimini vadediyor. Bu deneyim, başarıda olduğu gibi taltifde de birikimi beraberinde getirecek ve dünyayla daha fazla etkileşen bir kurumsal insan kaynağını geliştirmiş olacağız.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın