Biden, Erdoğan’ı Beyaz Saraya davet etti

 Biden, Erdoğan’ı Beyaz Saraya davet etti
Okunuyor Biden, Erdoğan’ı Beyaz Saraya davet etti

Biden, Erdoğan’ı Beyaz Saraya davet etti

Amerika Birleşik Devletleri, (ABD) Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoağan’ı Beyaz Saray’da ağırlamak üzere ilk defa davet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Mayıs’ta Amerika Washington’a gitmesi bekleniyor. Görüşmenin gereçkleşmesiyle Erdoğan, Biden seçildikten sonra ilk Beyaz Saray’a gitmiş olacak. İki liderin görüşmesinde terörle mücadeleden Gazze’ye, savunma sanayisi projelerinden ekonomik ve ticari ilişkilere kadar kritik konularda fikir alışverişinde bulunması beleniyor.

İki lider ilk defa Oval Ofiste olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Joe Biden ilk defa Amerika Brileşik Devletleri Başkanı resmi konutu Beyaz Saray Oval Ofiste bir araya gelecek

Görüşmede ABD’nin PYD/YPG’ye verdiği desteklerin iki ülke arasındaki müttfeikliği zayıflattığı ve ABD’deki FETÖ’cüleri iade talepleri konuşulması bekleniyor.

F-16’lar gündemde

Erdoğan-Biden görüşmesinde terörle mücadelenin yanı sıra savunma alanındaki işbirlikleri ve bu kapsamda özellikle F-16 tedarik ve modernizasyon sürecinin hızlanması da konuşulacak. Ayrıca S-400’ler ve Türkiye’ye verilmeyen beşinci nesil F-35’lerin akıbetinin de görüşmelerde gündeme gelmesi öngörülüyor.

 

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın