Birlik Korosu ve Nazlı Öksüz’den unutulmaz anneler günü konseri

 Birlik Korosu ve Nazlı Öksüz’den unutulmaz anneler günü konseri
Okunuyor Birlik Korosu ve Nazlı Öksüz’den unutulmaz anneler günü konseri

Birlik Korosu ve Nazlı Öksüz’den unutulmaz anneler günü konseri

İlhan Kılıç/Sinem Akbaş / Bottrop BHA

Türkiye’den “Öksüz ve yetim kalmış Türkülerin Kraliçesi” Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı sanatçısı Nazlı Öksüz misafir olarak katıldı. Birlik Koro’sunun 10 türküyü seslendirdiği konsere güzel yorumlarıyla Birlik Korosu solistleri Kamuran Gündoğan, Çiğdem Tuna, Yelda Aslaner, Lütfiye Arslan, İnci Yıldırım, Orhan Şener renk kattılar. Kendine has yorumuyla türkülere hayat veren yorumcu Elif Yıldırım da her zaman olduğu gibi Birlik Koro’sunu yalnız bırakmadı ve performansı ile seyredenlerin kalbine dokundu.

IMG 7238

Anadolu Ezgileri 10 – Kazım Birlik Özel Konseri

Ruhr Veliler Birliği’nin kurduğu, Cumhuriyet Bayramı gibi milli bayramlarda olduğu gibi her yıl bahar aylarında sevenlerine Türk Halk Müziğinden bir müzik şöleni sunan RTHM Birlik Korosu; bu yıl 10. Kez dinleyicileriyle buluştu. Sunuculuğunu Gizem Çelik‘in yaptığı konser bir şairin sözüne atıf yapılarak başladı: “Müziğin asıl gücü; insanı, bestecisinin hayal dünyasına sürüklemesidir.” Konser, koronun başlangıcından beri şefliğini ve sanat yönetmenliğini yürüten kıymetli Kazım Birlik’in eşsiz çalışmalarından bir mozaik sundu. Koro repertuvarını, istisnasız tüm eserlerin ya söz yazarı ya da müzikal bestecisi veya her ikisini de Kazım Birlik’e ait çalışmalar oluşturdu.

IMG 7259

16. Yüzyıldan Günümüze Müzik Yolculuğu

Türk kültürünü müzik aracılığıyla Almanya’da yaşatmayı kendine misyon edinen Birlik Korosu dinleyicilerini; Karacaoğlan ve Pir Sultan Abdal’dan günümüz ozanlarına kâh hüzünlenip, kâh coşturan bir yolculuğa çıkardı. Ayrıca kıymetli sanatkâr Kazım Birlik’in bu konser için özel olarak bestelediği 4 eser de ilk kez seslendirildi. İlki bir Çorum Manisi olan “Kısmet Aldım Daneden”, diğeri Konya Bozkır Manisi olan “Yüzünde Çifte Benler” ile söz ve müziği Kazım Birlik’e ait “Giyerim Karaları” türkülerini Birlik Korosu ilk kez seslendirirken; sözü Birlik Korosu solistlerinden İnci Yıldırım’a bestesi Kazım Birlik’e ait “Gelmedin” türküsünü de yine İnci Yıldırım okuyarak misafirleri mest ettiler.

IMG 7269 1

Kazım Birlik’ten Solo Performans

Üç bölümden oluşan konserin ikinci Bölümü; Kazım Birlik’in “Bayramdan Bayrama, Yar Ağladı ve Harmana Serdim Kara Kilimi” türkülerini solo seslendirmesi ile başladı. Besteleri Türkiye’de tanınan birçok sanatçı tarafından yorumlanan ve eserlerinin film müziğine dönüştürüldüğü Kazım Birlik; türküleri en çok yorumlanan sanatçılardan biridir. Sayısız radyo ve televizyon programına konuk olan, çok sayıda sanatçıya sahnede eşlik edip, müzik yönetmenliği yapan, kendi hazırladığı bir televizyon programı sunmuş Kazım Birlik dinleyenleri performansı ile mest etti. Akabinde Birlik Korosu ve solistleri türkü şöleniyle gönülleri fethetmeye devam ettiler. Ardından bu güzel geceye desteklerini esirgemeyen sponsorlara Ruhr Veliler Birliği Eş Başkanları Dr. Ali Sak ve Fatime Okuyucu teşekkür ettiler.

IMG 7339

Yetim Kalmış Türkülerin Cesur Sesi Nazlı Öksüz

Üç bölümden oluşan konserin misafir solisti, Türk Halk Müziğinin sevilen seslerinden, Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Nazlı Öksüz oldu. Dinleyenlere 7 güzel türkü seslendiren Nazlı Hanım’a, “Yeşil Başlı Gövel Ördek, Sana Geldim Can Hüseynim ve Mendilin Dört Ucu” türkülerinde Birlik Korosu eşlik ederek misafirlere doyumsuz bir akşam yaşattılar.

 

IMG 7340 IMG 7342 IMG 7343

 

 

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın