CHP Lideri Özel DİSK’in “Gelirde Adalet Vergide Adalet” basın açıklaması yaptı

 CHP Lideri Özel DİSK’in “Gelirde Adalet Vergide Adalet” basın açıklaması yaptı
Okunuyor CHP Lideri Özel DİSK’in “Gelirde Adalet Vergide Adalet” basın açıklaması yaptı

CHP Lideri Özel DİSK’in “Gelirde Adalet Vergide Adalet” basın açıklaması yaptı

Şevket GÖLÜK / ANKARA – BHA

Ankara’ya ulaşan heyeti kentteki işçiler ve sendika temsilcileri tarafından karşılandı. Ankara merkeze ulaşan heyet, slogan ve alkışlarla yürüyüşünü Ulus’ta noktaladı.

13 Kasım Pazartesi günü İstanbul’dan başlayan yürüyüşte Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir geride kaldı. İstanbul Kadıköy’de başlayan yürüyüşün beşinci gününde DİSK üyeleri Ankara’ya ulaştı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK üyeleri Ulus Meydanı’na doğru yürüyerek Ulus’ta kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel DİSK’in yürüyüşüne katıldı. Özel ile birlikte CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de yürüyüşe destek verdi.

DİSK heyeti Ankara ulaşırken; Özel, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve işçilerle kol kola Ulus Meydanı’na yürüdü.

20231117 173813

CHP Genel Başkanı Özgür Özel DİSK’in “Gelirde Adalet Vergide Adalet” yürüyüşü sonrası konuştu. Özel, “Adaletsiz vergi düzenine itiraz ediyoruz” dedi. Konuşmasında “Bu meydan Türkiye’de 20 bin kişiyi temsil ediyor. 20 milyon emekçinin adaletsiz vergi dilimiz yüzünden ocak ayında aldığı maaş aralık ayına kadar eriyor. Bu haksızlığa karşı çıkan DİSK’i saygıyla selamlıyorum.

Türkiye’de vergilerin yüzde 67’si doğrudan vergi değil dolaylı vergi olarak alınıyor. Sermayenin ödediği vergi geri kalan yüzde 33 diye düşünmeyin. Yani bugün Türkiye’de para kazananlardan alınan verginin tam on katı yoksullardan, emekçilerden alınıyor. Bu adaletsiz vergi düzenine itiraz ediyoruz. Grevse grev, eylemse eylem yanınızdayız” cümlelerini kullandı.

Özel, “Bu daha başlangıç, hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

20231117 173821

Özel’in ardından konuşmaya başlayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıktık. Yol boyunca binclerce sınıf kardeşimizle buluştuk. Yola çıkarken yalnız yürümeyeceğiz dedik. Milyonlarca işçinin, kadınların, gençlerin adımları bizimle olacak dedik. Vergide adalet, gelirde adalet diyen milyonlarla yürüdük” dedi

Çerkezoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütün sınıf kardeşlerimizle birlikte yürüdük. Selam olsun umudu büyütenlere. Başta belediye işçileri olmak üzere bütün taşeron işçilerine amasız fakatsız kadro verilmesi için yürüdük. 6196 sayılı kanunla ihraç edilenlerle yürüdük. Kademeli geçiş isteyenlerle beraber yürüdük. Yaşadığımız bu tablo bir tesadüf değil. Bu ülkeyi işçiden, emekçiden, halktan kopmuş bir zihniyet yönetiyor.

Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu düzeni kapatmaya karar verdi. Anayasa’nın ayaklar altına alınmasına karşı, ülkede adalet için mücadele edeceğiz. Bizlerin hakkında işçilerin, emekçilerin geleceği hakkında, işimiz, aşımız hakkında, tek taraflı dönemleri kapatıyoruz. Bu meydanı görsünler. Bu meydan emeğin meydanı, işçi sınıfının meydanı.

Bugün Ankara’da tarihi bir gün yaşanıyor. İşçiler konuşuyor, emekçiler konuşuyor, halk konuşuyor. Bu mücadeleyi birlikte yürüteceğiz. Biz kazanacağız. Omuz omuza, kol kola kazanacağız. Yürek yüreğe kazanacağız. Ülkede adaleti de egemen kılacağız. Asla umutsuzluğa kapılmayalım. Bu meydan varsa umut var.”

Konuşmaların ardından “Vergide adalet istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız” ve “Birlikte kazanacağız” sloganları atıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın