DEPREMZEDE KOBİ’LERE FİNANSMAN DESTEĞİ

 DEPREMZEDE KOBİ’LERE FİNANSMAN DESTEĞİ
Okunuyor DEPREMZEDE KOBİ’LERE FİNANSMAN DESTEĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Deprem bölgesindeki KOBİ’lerimize yönelik KOSGEB vasıtasıyla yeni bir desteği devreye alıyoruz.

Dünya Bankası ile iş birliği halinde işletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlayacağız.” dedi.

BHA-ANKARA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından deprem bölgesindeki KOBİ’lere yönelik açıklamalarda bulundu. KOSGEB vasıtasıyla yeni bir desteğin devreye alındığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya Bankası ile iş birliği halinde işletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlayacağız.” ifadesini kullandı. Böylelikle, desteğin üst limiti, ağır hasarlılar için işletme başına 500 bin liradan 750 bin liraya yükselmiş oldu.

 

İŞLETME BAŞINA 750 BİN LİRAYA KADAR DESTEK   

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması için “Türkiye: Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi” hayata geçirildi. Proje kapsamında, Dünya Bankasından 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek; KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletmenin bulunduğu il, hasar durumu ve işletme ölçeğine göre artacak.

2 YIL GERİ ÖDEMESİZ   

Sıfır faizli olan destek, 36 aylık bir süreci kapsıyor. İlk 2 yılı geri ödemesiz olup 3. yılda 3 eşit taksitte geri ödemesi tamamlanacak. Destekten faydalanmak isteyen işletmelerden yalnızca, borç taahhütnamesi ve hasar durum belgesi talep edilecek. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya illeri ile Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde en az yüzde 30 oranında gelir kaybına uğramış hasarsız işletmeler de bu destekten faydalanabilecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın