Emekliler haklarını aradı

 Emekliler haklarını aradı
Okunuyor Emekliler haklarını aradı

Tüm Emekliler Sendikası, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği, Türkiye Emekliler Derneği tarafından ortak gerçekleştirilen eylemde, içi boş vaatlerle göz boyamak yerine haklarının verilmesi talep edildi. İntibak yasası, konut sorunu, maaş bağlama katsayıları gibi düzenlemelerin bir an önce yapılmasını isteyen emekliler, “Emeklilere saygısızlık yapıyorsunuz. Yanlıştan dönün. Emekli primlerini son kuruşuna kadar ödedi. Şimdi haklarını istiyor” diye haykırdı.

featured

Emekliler haklarını aradı

Türkiye Emekli Sendikası Binası önünde gerçekleşen ve Türkiye İşçi Partisi Yenişehir Belediye Başkan Adayı Gencer Baykul’un yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sendika temsilcisinin de destek verdiği eylemde, emeklilerin sorunlarının anlatıldığı kısa bir de tiyatral gösteri yapıldı.  “Emeklilerin yoksulluğu her geçen gün artıyor. Sorunlarımız büyüyor. Bizi yok saymaya, dilsiz kılmaya çalışıyorlar. Yılda bir verilen sözde müjdeler, emeklinin derdine çare arıyoruz” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Türkiye Büyük Millet Meclisine çağrımızdır.  Şu anda emekli maaşları TÜİK’in belirlediği sahte rakamlar üzerinden tek yanlı olarak belirleniyor. Milletin vekillerine, bir an önce toplanıp, emekli, dul yetim maaşlarının toplu sözleşme ile belirlenmesinin yolunu açan Emekli Sendikaları Kanununu çıkarın” ifadelerine yer verildi. Belirlenen en düşük emekli maaşının 10 bin lira olmasının emekliyi aşağılamak olarak değerlendirildiği açıklamada, “Kişi çalışma hayatı sonuna gelip emekli olduğunda asgari ücretin üzerinde bir maaşı hak etmiştir. Asgari ücret bile geçici olmalıyken 10 bin lira maaş, ülkenin emeklisinin aşağılanmasıdır” denildi.

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Emeklilerin konut edinmesi ve var olan konutlarının depreme dayanıklı hale getirilmesi konusunda destek verilmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, özelleştirme, Erzincan İliç’te meydana gelen maden faciası, çevre felaketlerine de dikkat çekilen açıklamada talepler şöyle sıralandı: “Tüm emekli maaşları dul ile dul yetim aylıklarını, açlık yoksulluk sınırı rakamları ve gerçek enflasyon oranına göre seyyanen zam yapılsın. Tüm emeklilerle dul ve yetim aylığı alanları yılda 4 defa birer maaş tutarlı ikramiye ödensin. İkramiye ödenmelerinde çalışan emekli çalışmayan emekli özel sandık emeklisi şeklinde ayrımcı adaletsiz ve haksız uygulamalar kesinlikle son verilsin. EYT’de bekçileri yaşadığı mağduriyetler ortadan kaldırılsın. Emekli yaşı ve prim ödeme gün sayısı düşürülsün. Ağır işlerde çalışanları yıpranma pay ve erken emeklilik hakkı tanınsın emekli maaşlarının açıklandığı saatte enflasyon oranlarına göre hükümet tarafından tek yanlı olarak belirlenmesi uygulamasına son verilsin. Emekli maaşları ile dul yetim aylıklarının toplu sözleşme yoluyla verilmesi intibak yasası tekrar derhal çıkarılsın aylık bağlama oranları yükseltirsin. Herkes için eşittir tekli parasız ulaşabilir sağlık hizmeti ilkesine göre emekli maaşlarından yapılan tüm sağlık kesintileri iptal edilsin. Emekli yurttaşlara hak ettikleri saygı gösterirsin yalnız yaşayan hasta ve bakıma muhtaç emekli ve yaşlı yaşlılar için devlete ait huzurevleri sayısı artırılarak bakım hizmetleri yaygınlaştırılsın.”

Emekliler haklarını aradı

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın