İklim eylem ekibi Samsun’dan başladı

 İklim eylem ekibi Samsun’dan başladı
Okunuyor İklim eylem ekibi Samsun’dan başladı

İklim eylem ekibi Samsun’dan başladı

SAMSUN-BHA

İklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak amacı ile, Samsun Çarşamba Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Eylül Gonca Keskin koordinatörlüğünde İspanya, Portekiz ve Polonya’dan 7 öğretmen ve 13 öğrenci Samsun ve Doğu Karadeniz’de ağırlandı. Öğretmen ve öğrenciler, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’yi ziyaret ederek, tarihi ve doğal güzelliklerini keşfettiler.

Projenin ilk gününde, yurtdışından gelen misafirler Samsun Çarşamba Fen Lisesi’nde geleneksel Türk müziği eserleriyle karşılandı. Ardından, Hacı Yılmaz Yılmaz İlkokulu ziyaret edilerek, öğrencilere bu projenin amacı ve farklı milletlerin bir araya gelmesiyle oluşturulan çalışmalar anlatıldı.

Etkinliklerin ikinci gününde Samsun Sosyal Dayanışma Merkezi’nde sıfır atık bilinci kapsamında atık malzemelerden el sanatları ve sanat eserleri yapıldı. Daha sonra grup, Bandırma Vapuru ve Kurtuluş İskelesi’ni ziyaret ederek, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ve Dünya tarihindeki önemi vurgulandı, milli ve manevi değerlerimiz anlatıldı.

İklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturma amacını taşıyan etkinliğin üçüncü ve dördüncü günlerinde ise; Ordu, Boztepe, Bulancak Sarayburnu Camii, Trabzon Ayasofya Müzesi, Trabzon Atatürk Köşkü, Trabzon Sümela Manastırı, Uzungöl, Rize Çay Çarşısı ve Ayder Yaylası ziyaret edildi. Erasmus Projesi kapsamında ülkemize gelen öğretmen ve öğrenciler Trabzon ziyaretinde, Sürmene Yeniay’da bulunan Haunedy Doğal ve Yöresel Ürünler Mağazasını gezdiler. Misafirlere burada Doğu Karadenize özgü yöresel ikramdarda bulunuldu.

Etkinliğin son gününde ise, Samsun Çarşamba Fen Lisesi bahçesindeki duvara iklim değişikliğine farkındalık oluşturmak amacıyla bir mural çalışması gerçekleştirildi. Bu etkinlikte öğrenciler hem sanatla ilgilendi hem de mutlu anlar yaşadı. Etkinlik son gün akşamında düzenlenen sertifika töreni ile proje sona erdi. Törenin ardından, misafirlere Türk mutfağına ait yemekler ikram edildi. Öğrenciler yemek sonrası kendi ülkelerine özgü dans ederek, eğlenceli bir kapanış yaptı. Ayrıca, Portekiz’den gelen bir çifte geleneksel kına gecesi düzenlendi ve Türk gelenekleri tanıtıldı, bu sayede kültürel paylaşımlar zenginleştirildi. 45 kişinin katılımıyla gerçekleşen bisiklet turu da projenin önemli etkinliklerinden biriydi. 8 kilometrelik yol, trafik polisi eşliğinde trafiğe kapatıldı ve hem öğrenci hem de öğretmenler bu etkinliğe katıldı.

Dünyanın çeşitli devletlerinden ülkemize gelen öğretmen ve öğrencilere, Türk misafirperverliği en güzel şekilde örneklerde sergilendi. Misafir öğretmen ve öğrenciler, ülkemizden güzel anılarla ayrıldı. Misafir öğretmen ve öğrenciler, ziyaret süresince kendilerinin her anı ile ilgilenen Samsun Çarşamba Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Eylül Gonca Keskin’e şükranlarını sundular. Ayrıca proje kapsamında kendilerine destek veren herkese, yine kendilerine eşlik eden Karadenizli meşhur Kokartlı Profesyonel Tur Rehberi Şaban Avcı’ya da teşekkür ettiler.

bcb2b532 3d85 4168 8bca b29c5099312c

aca93ad5 64c2 4071 9029 7f3813ef44b1

75a1e7fd 8ed0 4d96 9014 12ad9ea9469e

c6a3775b f9ab 46af a37b 93f3c6a1c9a4

115d03bd 7503 402c 87f9 33ebb2abc67e

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın