İslam âlemi olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı net biçimde gösterdik

 İslam âlemi olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı net biçimde gösterdik
Okunuyor İslam âlemi olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı net biçimde gösterdik

Erdoğan: İslam âlemi olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı net biçimde gösterdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi sonrasında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirilen zirve ile İslam Dünyası’nın Filistin’e verdiği desteğin gösterildiğini ve bu desteğin devam edeceğini kaydeden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Verdiğimiz bu dayanışma mesajını, alacağımız ve uygulamaya koyacağımız kararlarla perçinleyeceğiz. Önceliğimiz ateşkesin sağlanması ve insani yardımların kesintisiz şekilde ulaştırılmasıdır. Acil olan “birkaç saatlik fasıla” değil kalıcı ateşkestir. Ayrıca insani yardımlar da kesintisiz ve sürekli olarak gerçekleştirilmelidir. Dün toplam 666 ton insani yardım malzemesi taşıyan sivil gemimiz yola çıktı, inşallah bugün El Ariş Limanı’na varmış olacak. İsrail’in işlediği savaş ve insanlık suçlarının hesabının hukuk önünde sorulması için de gayret göstermeliyiz.

Aynı şekilde İsrailli bakanlar tarafından varlığı ikrar edilen nükleer silahlar meselesi araştırılmalı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının denetiminden kaçırılan nükleer bombalar varsa bunlar mutlaka ortaya çıkartılmalıdır. İsrail’i her seferinde daha pervasızlaştıran faktör; katlettiği, topraklarını işgal ettiği, yaktığı, yıktığı, zulmettiği insanlara verdiği zararı tazmin etmemesidir. Batının ‘şımarık çocuğu’ gibi davranan İsrail yönetimi, yol açtığı tahribatı tazmin etmek mecburiyetindedir. İslam dünyası olarak Filistinli kardeşlerimizi elbette sahipsiz ve çaresiz bırakamayız. Türkiye olarak Gazze’nin inşa ve ihyasına her türlü desteği vermekten imtina etmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın