Kaş Kalkan’da Lami Bey Camii törenle açıldı

 Kaş Kalkan’da Lami Bey Camii törenle açıldı
Okunuyor Kaş Kalkan’da Lami Bey Camii törenle açıldı

Kaş Kalkan’da Lami Bey Camii törenle açıldı

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, açılışta yaptığı konuşmada, ilçedeki 54 mahallede onlarca hizmeti vatandaşlarla buluşturduklarını, konuyla ilgili destekleri dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanlar, milletvekilleri, vali ve bürokratlara teşekkür ettiğini kaydetti.

“Hizmet için mücadeleye devam”

Caminin hayırlı olmasını dileyen Başkan Mutlu Ulutaş, bundan sonra da devam eden ve yeni hizmetler için mücadeleyi, çalışmayı sürdüreceklerini belirtti.

Önceki dönem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başkan Mutlu Ulutaş’ın Kalkan ve Kaş’a çok güzel hizmetler yaptığını, bunun için kendisine teşekkür ettiğini, başarılı çalışmalarının devamını dilediğini söyledi.

“Ecdadın mirasını yaşatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ülkede çok sayıda eseri restore ettiklerini işaret eden Çavuşoğlu, ecdadın mirasını, yadigarını sadece Türkiye’de değil, Balkanlar, Afrika, Asya’da, her yerde ihya ederek yaşattıklarını ve yaşatmaya çalıştıklarını aktardı.

Antalya Valisi Hulusi Şahin de restorasyonu tamamlanan Lami Bey Camii’nin, coğrafyada Kalkan’a yakışır bir inci tanesi olarak yerini aldığını söyledi.

“Türk İslam medeniyetinin bu güzel örneğini de görecekler”

Kalkan’ın Türkiye’nin dışa açılan pencerelerinden biri olduğunu kaydeden Vali Şahin, “Dışarıdan gelen konuklarımız da bizim medeniyetimizin birer tapu belgesi olan camilerimizle bizleri tanıyacaklar. Burayı gördükleri zaman bu güzel ecdat yadigarıyla beraber Türk İslam medeniyetinin bu güzel örneğini de görmüş olacaklar.” ifadelerini kullandı.

143 yıllık caminin açılış törenine, Kaş Kaymakamı Tevfik Kumbasar da katıldı.

Konuşmaların ardından protokol tarafından kesilen kurdeleyle caminin açılışı gerçekleştirildi.

Kalkan’ın ilk camisi

Geçtiğimiz yıl Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile Kaş Belediyesi tarafından aslına uygun restore edilen Kalkan’ın ilk camisi, hayırsever Lami Ünal tarafından 1881 yılında yaptırıldı. 180 metrekare alana taş ve ahşaptan tek katlı inşa edilen tarihi mabet, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyor. Camide, aynı anda 200 kişi namaz kılabiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın