KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı Arşivi Külliyesini ziyaret etti

 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı Arşivi Külliyesini ziyaret etti
Okunuyor KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı Arşivi Külliyesini ziyaret etti

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı Arşivi Külliyesini ziyaret etti

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal tarafından karşılanan Tatar’a arşiv hakkında bilgi verildi. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a ziyaretinde KKTC Milli Arşiv Müdürü Ejdan Sadrazam ve KKTC İstanbul Başkonsolosu Fatma Demirel de eşlik etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar burada yaptığı açıklamada bir milletin varlığını sürdürebilmesi için tarihini çok iyi bilmesi gerektiğini vurguladı.

“Geçmişini geleceğe taşıyan bir millet her zaman tarihte yerini alır” diyen Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda yapılan Osmanlı Arşivi Külliyesi’nin mimari, teknik ve donanım olarak muazzam bir eser olduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türk halkı için çok önemli olan bu arşivi her Türk gencinin mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Arşiv ve Araştırma Dairesinin de çalışmalarını çok titiz ve dikkatli yürüttüğünü söyleyen Tatar, geçtiğimiz ay huzurunda imzalanan ve iki devletin Arşiv Başkanlığı arasında iş birliğini öngören protokolün önemine işaret etti.

Buradaki tecrübe ve bilginin KKTC’ye aktarılmasının Kıbrıs Türk tarihinin gelecek nesillere doğru şekilde aktarılması için de önemli olduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, protokol kapsamında tarafların gerekli çalışmaları hızla başlatacağını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, ziyarette Osmanlı ile İngiltere arasında 1878’de imzalanan kira sözleşmesini de inceledi.

Tatar, “Arşivin ne kadar önemli olduğunu sadece bu belge üzerinden anlaşılabilir” dedi.

Tatar, bu belgeye sahip olunmasa İngiltere’nin farklı tezlerde bulunabileceğini ama bu belgede de görüldüğü üzere adanın idaresinin İngiltere’ye bırakıldığını ancak mülkiyet hakkının devredilmediğini söyledi.

“Tarihi gelecek nesillere doğru şekilde aktarmak çok önemli” vurgusunu yineleyen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Prof. Dr. Uğur Ünal olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın