Niğde’de bir mahalle kuduz şüphesiyle karantina altına alındı

 Niğde’de bir mahalle kuduz şüphesiyle karantina altına alındı
Okunuyor Niğde’de bir mahalle kuduz şüphesiyle karantina altına alındı

Niğde’de bir mahalle kuduz şüphesiyle karantina altına alındı

Ankara-BHA

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yapılan ihbar sonrasında köpeğin kafa bölgesinden alınan numune, kuduz yönünden incelenmek üzere Konya Veteriner Kontrol ve Orman Müdürlüğüne gödenrildi. Köpeğe ait kadavra, resmi veteriner hekim gözetiminde dezenfekte edilerek gömüldü.

Kuduz salgının yayılmasınının önlemek amacıyla “Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele” yönetmeliği gereği Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, 19 Haziran’da toplanarak Cumhuriyet Mahallesi’ni kuduz şüpheli bölge ilan etti. Karar doğrultusunda, mahalledeki sahipsiz veya başıboş hayvanlar toplanarak barınaklara nakledilecek, aşılanacak ve mahalle karantinaya alınacak. Ayrıca, mahalle sakinlerinin dikkatini çekmek amacıyla kuduz şüpheli bölgeye yönelik uygun yerlere tabelalar yerleştirilecek.

Komisyon, hastalıkların yayılmasını önlemek için alınan tedbirlere uymayanlara yönelik idari para cezaları uygulanması kararını da aldı.

Niğde Valiliği tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların bu önlemlere hassasiyetle riayet etmeleri gerektiği vuruglandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın