Örümcek Ormanları büyülüyor

 Örümcek Ormanları büyülüyor
Okunuyor Örümcek Ormanları büyülüyor

Örümcek Ormanlarının renklerine doyum olmuyor

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin önemli karışık ormanlarından birisi olmasının yanında içerisindeki yüzlerce yıllık ağaçların bulunduğu Örümcek Ormanlarının renklerine doyum olmuyor.

Sonbaharda ağaçların renk değişimi ve doğanın tüm tonlarının bir arada olduğu büyülü bir manzaraya dönüşen Örümcek Ormanları Tabiatı Koruma Alanında sarı, turuncu ve kırmızının binbir tonuna bürünen yapraklar örümcek ormanlarını adeta bir masal dünyasına çevirdi.

Gürül gürül akan dereleri, şelaleleri, temiz havası ve eşsiz manzaralarıyla sonbahar mevsiminde binbir renge bürünen Örümcek Ormanlarında her yıl yapılan sonbahar yürüyüşü bu yıl da rekor katılımla gerçekleştirildi.

Kürtün ilçesine bağlı Yeşilköy köyü sınırları içerisinde bulunan ve Avrupa’nın ez uzun köknarları, Balkanların, Kafkasların ve Türkiye’nin en boylu ve çaplı ladinlerinin yer aldığı Örümcek Ormanlarında gerçekleştirilen doğa yürüyüşüne Gümüşhane Dağcılık, Doğa Sporları ve Gençlik Derneği (GÜDAK) ve Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) sporcularının katıldığı etkinliğe 140 sporcu katıldı.

Yaklaşık 12 kilometrelik parkurda sonbaharın büyülü ortamında yürüyüş yapan doğaseverler tabiat anıtı olarak tescillenmiş 400 yaşın üzerindeki ladin ve köknar ağaçlarının olduğu, Çıkrıkdüzü, Güvende yaylaları ile Kabaktepe Şehitliği güzergahında bulunan alanda bulunan Çağlayandibi Şelalesi Tabiat Parkını da ziyaret etti.

Sonbaharın büyüleyici güzelliğini en etkileyici şekilde yaşatan bölgelerden birisi olan benzersiz coğrafyada bu atmosferi soluyarak görsel şölenin tadını çıkaran sporcular yürüyüşün sonunda Kürtün Belediyesi tarafından ikram edilen yöresel ürünlerin tadına baktı, çalan kemençe eşliğinde horon oynadı.

Sonbaharın büyülü renklerini keşfetmek isteyen doğaseverler için ideal bir nokta olan bölgede yollara halı gibi serilen ağaç yapraklarının üzerinde yürüyen, dik yamaçları yararak vadilerden akan derelerden geçen ve eşsiz manzara eşliğinde yürüyen sporcular labirenti andıran patikaları, hırçın yamaçları, şelaleleri, endemik bitki çeşitliliğini ve bünyesinde bulundurduğu çok sayıdaki farklı ağaç türlerinin oluşturduğu şöleni görme fırsatı buldu.

Yürüyüş boyunca doğaseverler sık sık durarak sonbahar mevsiminde binbir renge bürüdüğü, yeşilin, sarının, kahverenginin ve kırmızının tüm tonlarının hakim olduğu coğrafyayı bol bol fotoğrafladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın