Reisi’nin öldüğü kazaya ilişkin ön rapor çıktı

 Reisi’nin öldüğü kazaya ilişkin ön rapor çıktı
Okunuyor Reisi’nin öldüğü kazaya ilişkin ön rapor çıktı

Reisi’nin öldüğü kazaya ilişkin ön rapor çıktı

Ankara-BHA

Raporda, kazaya ilişkin teknik ve genel bilgi ve bulguların toplandığı ve değerlendirildiği belirtilerek, bazı verilerin değerlendirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu ifade edildi. Helikopterin önceden belirlenen rotada yoluna devam ettiği ve uçuş rotasını değiştirmediği, pilotun kazadan bir buçuk dakika önce diğer iki helikopterin pilotlarıyla iletişime geçtiği belirtildi.

Kaza yapan helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı ve düşüş sonrası helikopterde yangın çıktığı aktarıldı. Bölgenin engebeli, havanın soğuk ve sisli olması nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının uzadığı ve kaza mahalline ancak sabaha doğru ulaşılabildiği belirtildi. Kontrol kulesinin uçuş ekibiyle yaptığı görüşmelerde şüpheli bir duruma rastlanmadığı ifade edildi.

Araştırmanın kesin sonuçlarının incelemenin tamamlanmasının ardından paylaşılacağı duyuruldu.

Helikopter kazası ve sonrasında, Cumhurbaşkanı Reisi 19 Mayıs’ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılışı törenine katıldıktan sonra dönüşte helikopter kazası geçirdi. İran’ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerinde Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi ve Akıncı İHA’nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı. Belirlenen noktaya ulaşan İranlı ekipler, kazadan kurtulan olmadığını bildirdi.

Reisi’nin hayatını kaybetmesinin kesinleşmesinin ardından Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirilirken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni de Abdullahiyan’ın yerine geçici Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın