Reisi’nin ölümü suikast mi? kaza mı?; TİMBİR-BHA ortak yayınında konuşuldu

 Reisi’nin ölümü suikast mi? kaza mı?; TİMBİR-BHA ortak yayınında konuşuldu
Okunuyor Reisi’nin ölümü suikast mi? kaza mı?; TİMBİR-BHA ortak yayınında konuşuldu

Reisi’nin ölümü suikast mi? kaza mı?; TİMBİR-BHA ortak yayınında konuşuldu

Bahar AŞILI – Nazlı ÖNGÖREN/BHA

TİMBİR-BHA ortak canlı yayınında konuşan Azerbaycan Basın Konseyi YK Üyesi ve YeniÇağ Medya’nın sahibi Agil Alasger, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölümünün Azerbaycan kesiminde nasıl yankı uyandırdığı hakkında açıklamalarda bulundu. Alasger, Azerbaycan’ın Karabağ zaferinden sonra İran ile ilişkilerin bozulduğunu aktardı. Giz Galası Barajı’nın İran ile Azerbaycan sınırında bulunduğunu ve iki ülke tarafından paylaşılamadığını dile getiren Alasger, son dönemde iki liderin bu barajın iki ülkeye ait olduğunu savunduklarını; bunun üzerine ilişkilerin normalleşmeye başladığını söyledi.

Agil Alasger, Reisi’nin ölümü Azerbaycan tarafından üzüntüyle karşılandığını açıkladı. Alasger, ‘Reisi’nin ölümü kaza mı suikast mı?’ sorusuna olayın muamma şekilde gerçekleştiğini belirterek “Azerbaycan Medyası da bu olayı şaibeli karşılıyor” dedi.

Reisinin olumu suikast mi kaza mi TIMBIR BHA ortak yayininda konusuldu 2

“İran sahneler üzerine yaşayan bir ülke”

Star Gazetesi Yazarı Hasan Hüseyin Öz, İran ve Ortadoğu gündemi hakkında konuştu. Öz, suikast ihtimalinin ilk andan itibaren akıllarda olduğunu ifade ederek ” İran Böle bir olayı asla açıklamaz. İran sahneler üzerine yaşayan bir ülke… Sabotaj ihtimali ilk anda itibaren herkesin aklında, sebebi şu; bir dünya korkunç bir kriz yaşıyor, iki jeopolitik sıkışmalara var ve özelikle bu jeopolitik sıkışmalar en yoğun kendini gösterdiği alanlardan bir tanesi Ortadoğu İran-İsrail restleşmesi, Amerika-İran düelloları…”

Öz, olaylarda İran Devleti’nin batıdan koparılarak yorum yapılmasının yanlış olduğunu aktararak ” 1979 İran Devrimi’nden itibaren İran batının jeopolitik bir parçası olarak kendini ifade etti yani bugünkü olaylarda aynı denklemin bir parçası…” dedi.

Ekran goruntusu 2024 05 23 164839

 

 

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın