Sera kentler kurulacak

 Sera kentler kurulacak
Okunuyor Sera kentler kurulacak

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Balpınar Beldesine bağlı Zorköy’de düzenlenen salatalık hasat etkinliğine katılan Vali Ekrem Canalp, hedeflerinin tarımda dönüm başına verimliliği artırmak olduğunu kaydetti.

featured


Sera kentler kurulacak

BATMAN-BHA

Batman’da iki adet sera kent kurma projelerinin olduğunu kaydeden Vali Canalp, “Bunlardan bir tanesini Balpınar’da kurmayı düşünüyoruz. Bu işin beşeri sermayesi Balpınar’da var ve seracılığı biliyorlar. Sizin yapmış olduğunuz seracılık örtü altı seracılıktır, yani ısıtma yok. Isıtma olmadığı için maliyeti de artmakta ve kış döneminde ürün yetiştiremiyorsunuz. Yeni teknolojiler bize yeni imkanlar sunuyor. Bu imkanlardan bir tanesi seraların üzerine kullanılan camların güneş enerjisi üreten paneller şekilde kullanılıyor olmasıdır. Bununla hem seranın ısınma ihtiyacını karşılıyorsunuz hem de güneş panelleri ile elektrik üretiyorsunuz. Amacımız Balpınar’da bu seralardan bir tanesini yapmaktır. Diğer taraftan bir sıcak su kaynağı bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“AYNI ÜRÜNLER TOPRAĞI YORUYOR”

Bölgede farklı ürünlerinin denenmesi gerektiğini belirten Vali Canalp, “Eğer hep aynı ürünleri ekersek toprak yoruluyor. Farklı ürünler ekildiği zaman, toprağın kendini yenilemesine fırsat tanımış oluruz. Batman’ın en büyük sorunlarından bir tanesi sürekli mısır ekiminin yapılmasıdır. Her yıl mısır ekilerek, toprağın yorulmasına ve verimsizleşmesine yol açılıyor. Vahşi sulamadan dolayı, toprağın en verimli katmanlarının akıp gitmesine yol açıyor. Biz, Batmanlılara her yıl mısır ekmekten vazgeçin, aynen Çukurova’da olduğu gibi tarlalarınıza birinci ürün olarak buğday ekin, arkasında ayçiçeği ekin diyoruz. Bu iki ürünü ektiğiniz zaman topraklarımız da rahatlamış olacak. Vahşi sulama sonucu topraklarımız aşırı şekilde tuzlanmaktadır. Bu şekilde topraklarımızı kaybediyoruz” dedi.

Sera kentler kuracagiz


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın