Sokak hayvanları için Yenikapı’da tek yürek olacaklar

 Sokak hayvanları için Yenikapı’da tek yürek olacaklar
Okunuyor Sokak hayvanları için Yenikapı’da tek yürek olacaklar

Adem Batuhan SEVER/BHA

“Öldürmenin meşrulaştırılması bir yasa sayılamaz

Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı Aydın, Türkiye’de çoğu belediyenin iğne için bütçe ayıramayacağına dikkat çekerek; “Türkiye’de birçok belediye mama için bile bütçe ayırmıyorken, iğne için de bütçe ayırmayacaklar. Belki de bu hayvanların kalbine çamaşır suyu enjekte edip öldürecekler. Bunun takibi bile yapılamaz” dedi. Aydın, 2 Haziran’da İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek olan ‘Adalet Mitingi’ne de bu konuyu taşımak için katılacaklarını söyledi.

AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sokak hayvanlarına yönelik kanun teklifi hazırlanıyor. Teklife göre öncelikli olarak sokak köpekleri sahiplendirilmeye çalışılacak. 30 gün içerisinde sahiplendirilemeyen köpekler hayatına son verilecek. Sahiplendirilen köpeklere çip takılacak. Kanun teklifinin kısa süre içerisinde TBMM’ye sunulması bekleniyor. 2 Haziran tarihinde, kanun teklifini protesto etmek için Türkiye’nin dört bir yanından katılımla İstanbul Yenikapı’da ‘Adalet Mitingi’ gerçekleştirilecek.

‘Birçok Belediye iğneye bütçe ayıramaz’

Kanun teklifine yönelik açıklamalarda bulunan Bir El Bin Nefes Derneği Başkanı Yağmur Islattı Aydın, Türkiye’de birçok belediyenin uyutma iğnesine bütçe ayıramayacağına dikkat çekerek, yasanın hayvanların vahşi yöntemlerle itlaf edilmesinin önünü açacağının altını çizdi.

“Uyutmak diyerek iğneyle katletmektir bu”

Kararın bir katliama sebep olacağını dile getiren Aydın; “Yazık ki bu yasa tasarısında sokaktaki köpeklerinin barınaklara alınıp, ardından yuvalandırmaya çalışılıp, daha sonra da maalesef ötenazi yöntemiyle bizlere göre katledileceği söyleniyor. Onlar her ne kadar bunun adına ‘uyutmak’ diyerek maskelemiş olsa da nefes alan bu canlıları bir iğneyle katletmektir bu. Bakıldığında Türkiye’de birçok belediye mama için bile bütçe ayırmıyorken, iğne için de bütçe ayırmayacaklar. Belki de bu hayvanların kalbine çamaşır suyu enjekte edip öldürecekler. Bunun takibi bile yapılamaz. Allah’ın verdiği canı, Allah alır diyoruz biz. Böyle bir karar çok kötü bir katliama sebep olacak” dedi.

‘Kısırlaştırmadan çözüm bulamayız’

Sokak hayvanı popülasyonunun engellenmesi için en etkili yolun kısırlaştırma yöntemi olduğunun altını çizen Aydın; “Öldürmenin meşrulaştırılması bir yasa sayılamaz. Neye göre, hangi hakla bu canlıları öldüreceğiz. Zaten yaşam alanlarını yeterince işgal ettik. Yıllardır bu mücadelenin içerisinde söylüyoruz; bütün hayvanlar kısırlaştırılmadan bir çözüm bulamayacağız. Böyle bir yasa çıkarıyorlar ama üremeyi hala durdurmuyorlar” şeklinde konuştu.

‘Belediye Başkanı Akın, yasa çıksa dahi bu katliamı gerçekleştirmeyeceğini bize taahhüt etsin’

Aydın, Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın ile bu konuyu görüşmek istediklerini belirterek; “Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’dan hem bu konu hakkında görüşmek hem de hayırlı olsun ziyaretinde bulunmak için bir görüşme talep etmiştik ve bu talebi yineleyeceğiz. Bütün kamu kurumlarına, yasa yapıcılara, milletvekillerine sesleniyorum; lütfen bu konuda bize destek olsunlar. Belediye Başkanımıza sesleniyorum; lütfen bu yasa çıksa dahi bu katliamı gerçekleştirmeyeceğini bize taahhüt etsin. Veterinerler Odası’na sesleniyorum; siz can kurtarmak için bu işi yapıyorsunuz. Lütfen ‘böyle bir yasa çıksa dahi ötenazi işlemi uygulamayacağız’ desinler. Bugüne kadar yaşamlarını kurtarırken, o hayvanların celladı olacaklar” diye konuştu.

‘Belediye ne kadar araç gönderirse o kadar kalabalık gideriz’

Konuya yönelik 2 Haziran İstanbul Yenikapı’da tüm Türkiye’den katılımlı ‘Adalet Mitingi’ düzenlenecek. Çocuklar, kadınlar, hayvanlar ve doğa için yaşam hakkı istenecek olan mitinge Edirne’den katılım için belediyeden araç talebinde bulunduklarını ifade eden Aydın, ne kadar araç sağlanırsa mitinge o kadar kalabalık katılacaklarını kaydetti. Aydın; “Biz 22 Dost Eli Derneği ile görüşerek, 2 dernek ortak bir şekilde katılıyoruz. Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (KE-HAYKO) ve Uzunköprü Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (UZ-HAYKO) de bize katılacak. Enez Doğa-Der de bize katılacak. Edirne’nin bütün dernekleri, Kent Konseyi’nden de katılımcılarımız var. Belediyeden bir araç talebinde bulunduk. Birkaç gün içerisinde yanıt gelir. Belediye ne kadar araç sağlarsa biz o kadar kalabalık gideriz, ama araç desteği sağlamasa da kendi araçlarımızla kaç kişi alabiliyorsak alırız, otobüs de kiralarız. Bir şekilde bu katliama dur demek için Edirne’nin yaşam hakkı savunucuları olarak İstanbul Yenikapı’da olacağız. Bu iş yasa yapıcıların vicdanında. Lütfen böyle bir yasayı yaparken kendi çocuklarının yüzüne nasıl bakacaklarını da düşünsünler” ifadelerini kullandı.

Adalet Mitingi, 2 Haziran Pazar günü saat 13.00’te İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın