Tekirdağ Dostspor Trakya şampiyonu 

 Tekirdağ Dostspor Trakya şampiyonu 
Okunuyor Tekirdağ Dostspor Trakya şampiyonu 

Tekirdağ Dostspor Trakya şampiyonu

12 mayıs pazar günü, saat : 19.00 da, Ergene Ulaş Stadyumunda Edirne 1923 Edirne Veteran Takımı ile Final oynayan Tekirdağ Dostspor, müsabakada 9 kişi kalmasına, 3-2 maglup durumda olmasına rağmen tecrübesiyle müsabakayı 5-3 kazandı ve Şampiyonluk Kupasını   aldı.

Müsabaka öncesinde başlama vuruşunu Anneler Günü olması dolayısıyla Ergene Belediye Başkanı Müge Yıldız Topak yaptı. Finale yakışır bir mücadele olan ve izleyenlere seyir zevki yaşatan müsabakadan daha da önemli bir olay Final Maçının önüne geçti ! Başlama vuruşu sonrasında kendi aralarında yaklaşık 8-10 pas yapan Tekirdağ Dostspor takımı top  kaptanı Zafer Soykırlı’nın ayağına geldiğinde Edirne takımı da dahil hep birlikte 22 oyuncu ve müsabakanın hakemleriyle birlikte tiribün tarafında bulunan orta saha çizgisine yöneldiler ve topla birlikte saha dışına çıktılar. Geçtiğimiz yıllarda geçirmiş olduğu kalp krizi neticesinde hayatını kaybeden, Dostspor lisanslı oyuncusu olan Serdar Cengiz’i anma amacıyla saha kenarında bekleyen Serdar Cengiz’in eşi, kızı ve oğlunun yanına geldiler. Müsabakaya Serdar Cengiz’in formasıyla başlayan Dostspor Takımı kalecileri üzerinde bulunan Serdar Cengiz’in formasını çıkararak Edirne takımı, hakemler, İlçe Spor Müdürü, Federasyon Yönetimi ile birlikte tel örgüler önünde saha kenarında bekleyen Serdar Cengiz’in ailesine teslim ettiler, aileye anneler günü dolayısıyla da çiçek takdim ettiler. Duygusal anların yaşandığı bu dakikalar taraflı tarafsız tüm izleyenleri derinden etkiledi ve tüm seyircilerin takdirini aldı. Dostspor Kulüp Başkanı, takım kaptanı ve oyuncusu olan Zafer Soykırlı’nın Serdar Cengiz ile ilgili yaptığı duygusal konuşma, çiçek ve forma takdimi sonrasında oyuncular sahaya döndü ve final müsabakası kaldığı yerden devam etti.

Toplam 3 grupta 21 takımla oynanan Trakya Veteranlar Federasyonu Ligi’nde Edirne 1923 ve Tekirdağ Dostspor gruplarını lider olarak tamamlamış, sırasıyla ilk 16, çeyrek final ve yarı final müsabakalarını kazanarak Finale yükselmişlerdi. Finale kadar oynanan müsabakalarda olduğu gibi final maçında da üst düzey bir mücadele sergilenmekte idi. Karşılıklı ataklar ile birbirlerinin yoklandığı, gol pozisyonlarına girildiği müsabakada sağ kanattan yapılan bir ortayı degerlendiren Edirne 1923 takımı oyuncusu Aydın gole çevirdi ve Edirne 1923 takımı 1-0 öne geçti. Golden sonra Edirne kalesini abluka altına alan Dostspor takımı aradığı golü tecrübeli oyuncusu Fuat’ın ayağından buldu ve müsabaka 1-1 e geldi. Ataklarını daha da arttıran Dostspor’un sağ kanattan yaptığı ortaya arka direkte bulunan Sabri çok düzgün ve sert bir vole çıkardı. Meşin yuvarlak uzak köşeye gitti ve maç 2-1’e geldi. İlk yarının bu skorla biteceği düşünülürken Erdirne 1923 takımı sağ kanattan bir serbest vuruş kazandı. Ceza alanına yapılan ortaya hiçbir defans oyuncusu dokunamayınca tecrübeli oyuncu Aydın topu göğsünde düzeltti, indirdi ve düzgün bir vuruşla topu ağlara gönderdi. Golden sonra müsabakanın ilk yarısı bitti ve takımlar skor 2-2 iken soyunma odalarına gittiler.

Müsabaka esnasında gözlerden kaçmayan bir ayrıntı hoş bir seda bıraktı kalplerde. 40 yaş üzerindeki oyunculardan kurulu olan takımın Teknik Direktörü Berker Soykırlı 25, Teknik Direktör Yardımcısı Batuhan Altuğ 25 yaşında olmalarına rağmen 40-50 yaşındaki oyunculara talimat veriyorlardı. Bu görüntü de kalpleri ısıtan ve sporun güzelliğini sergileyen bir görüntü idi. Berker Soykırlı’nın Dostspor Kulüp Başkanı, Takım Kaptanı Zafer Soykırlı’nın oğlu olması ve babasına dışarıdan talimatlar yağdırması ayrı bir anlam taşıyordu izleyenlerin gözünde.

Müsabakanın ikinci yarısında Dostspor çok sayıda gol pozisyonundan yararlanamadı. Dakikalar 55’i gösterdiğinde orta sahanın sol tarafında tribünlere yakın bir alanda Dostspor takımı serbest vuruş kazandı. Ceza alanı içerisine orta yapmak için hazırlanan Fuat tam topa vuracağı esnada tiribünden kendisine bağıran bir taraftara karşılık verdi, sözlü olarak devam eden tartışma uzayınca müsabakanın hakemi Fuat’a önce ilk sarı kartı, sonrasında ikinci sarı kartını göstermek suretiyle çift sarı kart neticesinde kırmızı kartla oyundan ihraç etti. Kısa süreli tartışmalar sonrasında en iyi oyuncularından bir tanesini kaybeden ve güçlü rakibi karşısında sahada 10 kişi kalan Dostspor serbest atışı kullandı ve müsabaka yeniden başladı.

Kırmızı kartın şoku ile sarsılan Dostspor ceza alanı içerisine yapılan bir ortada hata yaptı ve top rakibe geçti. Kaleciyle karşı karşıya kalan Edirne 1923 oyuncusu bu hatayı affetmedi, topu ağlara gönderdi ve maçı 3-2 ye taşıdı. Müsabakanın bitimine 20 dakika kalması, en iyi oyuncularından birinin kırmızı kart ile oyun dışın kalması ve 3-2 mağlup duruma düşmeleri dolayısıyla Dostspor takımının final maçını büyük oranda kaybedeceği düşünüldüğü anda Dostspor takımı ayağa paslar ile Edirne kalesine yüklendi. Ceza alanı içerisinde topla buluşan Sabri ilk rakibini geçti, ikinci rakibini geçmek üzereyken defans oyuncusunun kendisine yaptigi faul ile kendini yerde buldu.

Pozisyonu çok yakından takip eden müsabakanın hakemi tereddütsüz düdüğünü çaldı ve penaltı noktasını gösterdi. Penaltı atışını Sabri kullandı ve düzgün bir vuruşla topu yan ağlara bıraktı. Dakikalar 63’ü gösterdigi esnada maç 3-3 e geldi. Penaltıya sebebiyet veren Edirneli oyuncu daha önceden sarı kartı olması ve aldığı ikinci sarı kart nedeniyle oyundan ihrac oldu. Edirne takımı santrayı yaptı ve sol taraftan atağa kalktığı esnada Dostspor sağ bek oyuncusu Özay rakibine faüllü girdi. Bu pozisyonu tehlikeli hareket olarak yorumlayan müsabakanın oyuncusu tereddütsüz olarak kırmızı kartını çıkardı ve Özay’ı oyundan ihraç etti.

Bu esnada dakikalar 65’i gösteriyor ve Dostspor sahada 9 kişi kalıyordu. Serbest vuruş sonrası müsabaka daha da heyecanlı ve seyir zevki yüksek bir hal aldı. Bu dakikadan sonra Dostspor takımı kabuk değiştirdi, takım 9 kişi kalmasına rağmen sanki eksik adamları yokmuş gibi mücadele eden Dostspor takımı Edirne takımının ceza alanına girmek üzereyken takım kaptanı Zafer mükemmel bir zamanlama ike araya girerek Edirne atağını ceza alanı üzerinde kesti ve top hızlıca  orta sahaya ulaştırıldı. Maçı kazanmak isteyen Dostsporlu oyuncular düzgün paslarla topu ceza alanı içerisine ortaladı. Ceza alanına kosu gösteren Rafi defans arasına atılan topa mükemmel bir koşu gösterdi, defans adamıyla yaptığı mücadeleyi kazandı, top ile rakibini geçtiği esnada çaprazdan düzgün bir vuruş yaptı ve top ağlarla buluştu. Dostspor zoru başardı 9 kişi kaldığı esnada 4-3 öne geçti. Dostspor yedek kulübesi golün sevinci ile saha içerisine girdi, sevinç çok büyük ve görülmeye değerdi. Dostspor gölü bulduğunda müsabakanın bitmesine 10 dakika vardı.

Edirne takımı Dostspor’un kalesine yüklenmeye başladı ama 9 kişilik Dostspor direndi, yapmış olduğu oyuncu değişiklikleri ile topu ayağında  tutabilecek oyuncularını oyuna dahil etti. Mükemmel bir paslaşma örneği sergileyen Dostsporlu oyuncular Edirne takımının baskısına  rağmen topu rakibe vermedi, rakibi üzerine çekti. Adeta sanki Edirne takımı eksikmiş gibi soğukkanlılıkla mükemmel bir oyun sergiledi. Bu esnada Dostspor kaleci ile karşı karşıya kaldığı iki pozisyonu gole çeviremedi. Müsabakanın hakemi 8 dakika uzatma verdi. Uzatma dakikaları içerisinde mükemmel şekilde paslaşan ve topu ayağında tutan Dostspor en nihayetinde topu ceza alanı içerisinde Rafi ile buluşturdu. Sağ taraftan topla ceza alanına gire Rafi defans ve kalecinin baskısına rağmen uzak direğe düzgün bir vuruşla topu ağlara bıraktı. Maç 5-3 olmuş, mükemmel bir mücadele olmuş, izleyenler üst düzeyde bir müsabaka izlemiş ve Finale yakışır bir maç olmuştu. Hakemin son düdüğü ile saha içerisinde görülmeye değer bir sevinç vardı Dostspor takımında.

Aynı şekilde üzüntülü idi 9 kişi kalan ve 3-2 geriden gelen takıma mağlup olan Edirne takımı oyuncularında. Maç sonunda tribünler takım kaptanı Zafer Soykırlı ve takımı tribünlere çağırdı. Soykırlı taraftarlara üçlü çektirdi. Hep beraber Şampiyonluk kutlandı ve akabinde kuoa törenine geçildi. Önce sezon içerisindeki maçlardaki tutumları dolayısıyla sezonun centilmenlik plaketleri takdim edildi ilgili kulüplere. Akabinde sezonu 2. tamamlayan Edirne 1923 takımı madalyalarını ve 2.lik kupalarını aldı. Nihayetinde  inançla, hırsla ve azimle vermiş olduğu mücadelenin neticesinde 2023-2024 Sezonu Şampiyonu Dostspor kupasını aldı. Takım kaptanı Zafer Soykırlı merhum oyuncuları Serdar Cengiz’in eşi ve çocuklarını kupayı kaldırmaya davet etti. Hep birlikte kupa kaldırıldı havaya, coşkuyla kutlandı koca bir sezonun emeği.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın