Türkiye’den Zanzibar’a yardım eli: Barış Humanitarian Aid Organization

 Türkiye’den Zanzibar’a yardım eli: Barış Humanitarian Aid Organization
Okunuyor Türkiye’den Zanzibar’a yardım eli: Barış Humanitarian Aid Organization

Türkiye’den Zanzibar’a yardım eli: Barış Humanitarian Aid Organization

İsmail Karakaş / Zanzibar – BHA

Barış Humanitarian Aid Organization, 2023 yılında eğitime destek olma misyonuyla Türkiye’nin Uşak ilinde ve Tanzanya’nın Zanzibar Adası’nda kuruldu. İsmail Ünver ve Zeynep Ünver çiftinin öncülüğünde hayata geçirilen bu dernek, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek, bireylerin meslek edinmelerine olanak tanıyan kurslar düzenliyor.

 

WhatsApp Image 2024 06 18 at 20.34.43

Zanzibar’da eğitime katkı ve kadın istihdamı

Dernek, Zanzibar Adası’ndaki faaliyetler kapsamında dikiş, bilgisayar, İngilizce kursları ve 4-6 yaş arası çocuklar için eğitim programları sunuyor. Zeynep Ünver’in belirttiğine göre dernek, kadın istihdamını artırmak amacıyla 6 aylık bir eğitim sürecinin ardından dikiş kursunu tamamlayan öğrencilere iş imkanı sağlıyor. “Mama Africa” adı verilen bebek üretimiyle, kursiyerlerin el emeklerini değerlendirme ve gelir elde etme fırsatı sunuluyor. Eğitim ve üretimin birleşimi, kursiyerlerin iş sahibi olmalarına zemin hazırlıyor.

 

WhatsApp Image 2024 06 18 at 20.34.41

Eğitimde öncülük ve sosyal sorumluluk

İsmail Ünver ise, ailesiyle birlikte Zanzibar’a yerleştiğini ve buradaki topluma sürdürülebilir beceriler kazandırmanın önemine vurgu yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Tanzanya’da Maarif Vakfı okulları aracılığıyla sunduğu eğitim desteğine ek olarak, dernek de sosyal sorumluluk projeleriyle bu çabaya katkıda bulunuyor. Önümüzdeki dönemde, mesleki eğitimlerin yanı sıra geniş kapsamlı eğitim ve öğretime daha fazla önem verileceği belirtiliyor.

 

WhatsApp Image 2024 06 18 at 20.34.44 1

 

Barış Humanitarian Aid Organization tarafından üretilen el işi ürünler, Tanzanya’nın kültürel zenginliğini yansıtarak, ülkenin turizmine önemli bir katkı sağlıyor.Tanzanya’yı ziyaret eden turistlerin büyük ilgisini çekiyor, hediyelik eşya olarak tercih ediliyor. Derneğin ürettiği bu değerli eserler, Tanzanya’nın milli mirasının bir parçası olarak kabul edilerek, küresel alanda tanıtımına katkıda bulunuyor.

 

WhatsApp Image 2024 06 18 at 20.34.46

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın