Yılmaz’dan sinema vurgusu; Afetlerde sinemanın gücüne önem verilmeli

 Yılmaz’dan sinema vurgusu; Afetlerde sinemanın gücüne önem verilmeli
Okunuyor Yılmaz’dan sinema vurgusu; Afetlerde sinemanın gücüne önem verilmeli

Yılmaz’dan sinema vurgusu; Afetlerde sinemanın gücüne önem verilmeli

Bahar AŞILI-Muhammet Kürşat ERCAN/ANKARA-BHA

Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz moderatörlüğünde Faklı Perspektiflerden Afet Paneli gerçekleştirildi. Mamak Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu,Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin, ANDA Başkanı Okan Tosun, Ankara Üni. Acil Durum ve Afet Yön. Bölüm Bşk. Dr. Öğr. Üyesi Nehir Varol ve Oyuncu/İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı Mert Fırat ve Ankara İtfaiyesi katıldı.

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 6

Panelin açılışında konuşan Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin, felaketin haber vermeyeceğini, her daim hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek “Umarım Türk insanı bir daha bu duruma düşmez. Eğer sen gider fay hattının üzerine bina yaparsan sonuç böyle olur. Çare önlem almak dürüst toplum yetiştirmek.” dedi.

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 17

Panelin moderatörlüğünü yapan AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, afet anlamında tedbirlerin yetersizliğine ve bu alanda sinemanın gücüne değinerek “Depremden sonra gördük. Türkler iyilikte güçlü lakin tedbirde çaresiz. Sinema burada önemlidir.” dedi.

Yılmaz, ” Bugün burada Kentsel dönüşümde önce ahlaki dönüşüme gerek var. Kentsel dönüşümde önce ahlaki dönüşüme gerek var.” şeklinde konuştu.

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 19

Panelde konuşan Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, afetlerde ve yaşanan yıkımlarda en büyük etkenin liyakatsizlik olduğunu vurguladı. Tekbıyıkoğlu, “En büyük problemlerden bir tanesi; hepimiz zengin olmak istiyoruz. Bu durum yapılan işi ahlaksızlaştırıyor. düzenin değişmesi gerek. ” dedi. Vali Tekbıyıkoğlu tam bu noktada sinemaya çok iş düştüğünü ifade ederek ” İzlediklerimiz kötü. Sinema sektörünüz bu durumu düzeltmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 20

Ankara Üni. Acil Durum ve Afet Yön. Bölüm Bşk. Dr. Öğr. Üyesi Nehir Varol yaptığı konuşmada, afetlerde birlik olmanın önemine değinerek ” Müdahale kapasitemiz çok iyi. Burada önemli olan risklerin azaltılması. Önemli olan liyakatli yöneticilerin vicdan sahibi olması gerek.” şeklinde konuştu.

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 21

ANDA Başkanı Okan Tosun, planlı ve koordineli olmanın çok önemli olduğunu söyledi. Tosun, ANDA’nın 6 şubat depremlerinde kısa sürede bölgeye intikal ettiğini, enkazlarda yoğun bir çalışma sergilediğini belirtti. Okan Tosun, “6 şubat sabahı afet değil bir felaketle karşılaştık. Hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştık.” dedi.

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 3

Oyuncu/İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı Mert Fırat, 6 Şubatta hızlı bir şekilde koordine olunduğunu ve çalışmalar için deprem bölgesine hareket ettiğini söyledi. Fırat, afet bölgelerinde koordinenin sağlanması için İhtiyaç Haritası’nın kurulduğunu aktararak “İhtiyaç Haritası’nın 6 Şubat depreminde deprem bölgesindeki valilikler ve sivil toplum kuruluşları gibi paydaşlarla birlikte hareket ederek bölge koordinasyonunu sağladı” dedi.

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 4

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 5

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 18

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 11

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 7

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 12

Yilmazdan sinema vurgusu Afetlerde sinemanin gucune onem verilmeli 15

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın