21 yılda 1 trilyon 364 milyar lira destek sağladık

 21 yılda 1 trilyon 364 milyar lira destek sağladık
Okunuyor 21 yılda 1 trilyon 364 milyar lira destek sağladık

Erdoğan: 21 yılda 1 trilyon 364 milyar lira destek sağladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuştu. ‘Toprak olmazsa hayat olmaz’ ifadelerini kullanan Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

“İnsanoğlunun sadık yâri topraktır. Toprak olmazsa hayat olmaz. Biz toprağa ne kadar değer verirsek toprak da bizi besler, yaşatır bağrına basar. Alın teri dökmez, gerekli yatırımı yapmazsanız toprak da size bakmaz, doyurmaz, beslemez. Çiftçi kardeşlerimize hak ettikleri önemi verdik. Sorunlara modern çözümler bulmak için yoğun mesai harcadık. Ciddi destek ve hibeler sağladık. Tarım sanayi entegrasyonunu güçlendirdik. 21 yılda 1 trilyon 364 milyar lira tarım desteği verdik. Bu yılın tarım desteği yıl sonunda 91 buçuk milyar liraya çıkacak.”

“440 tarımsal ovamızı koruma altına aldık”

440 tarımsal ovayı koruma altın alındığını belirten Erdoğan, “440 tarımsal ovamızı koruma altına aldık. Tarsim ile çiftçimizin alın terini koruyoruz. Tarım sektörü ile ilgili gerçek dışı iddialar gündeme geliyor. Türkiye’nin tarım politikası kötüleniyor. Bu iddialar eli nasırlı çiftçilerimizin emeğine hakarettir. Her ülke gibi bizim de sıkıntılarımız var ama Türkiye’de tarım bitti demek sadece cehalet değil art niyetin işaretidir.” dedi.

“Tarımsal hasılamızı 2023’te 69,2 milyar dolara yükselttik”

Tarımsal hasılayı 2023’te 69,2 milyar dolara yükseltiklerini söyleyen Erdoğan, “Tarımsal gayrisafi yurtiçi hasılada Avrupa’da lider dünyada ilk 10 içindeyiz. Fındık incir kiraz ve kayısı üretiminde dünyada açık ara 1. sıradayız. Sebzede 4, meyvede 5.’yiz. Tarımsal hasılamızı 2023’te 69,2 milyar dolara yükselttik. İhracatımızı 3,8 milyar dolardan 2023’te 31 milyar dolara ulaştırdık.” ifadelerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın