Emekliler KYK yurtlarında konaklayabilecek

 Emekliler KYK yurtlarında konaklayabilecek
Okunuyor Emekliler KYK yurtlarında konaklayabilecek

 Emeklilere dair açıklamalarda da bulunan Bakan Işıkhan, emeklilerin yaz aylarında 1 aylık süre ile KYK yurtlarında konaklayabileceklerini duyurdu. Işıkhan; “Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, bir aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacak” dedi.

Programda konuşma yapan Bakan Işıkhan, raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarının artık aile hekimleri tarafından yazılabileceğini açıkladı. Işıkhan, SGK personeli başta olmak üzere sosyal güvenlik alanında emek veren herkesin Sosyal Güvenlik Haftası’nı tebrik ederek, sosyal güvenlik alanında vatandaşların tamamını kapsayan Genel Sağlık Sigortası sisteminin, dünyada çok az ülkede bulunan gurur verici bir sistem olduğunu, Türkiye’nin, tüm dünyanın “gıptayla izlediği” bir sosyal güvenlik sistemine sahip olduğunu söyledi.

Vatandaşlara en kaliteli sağlık hizmetini sunmayı hedeflediklerini ifade eden Işıkhan, bu ay içinde yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile vatandaşların tedavileri karşılığında SGK’nin hastanelere ödediği tutarlarda yüzde 50 ila yüzde 75 arasında artış yaptıklarını aktardı. Bakan Işıkhan, sağlık hizmetinin teknolojik destekle sunulması için uzaktan hasta değerlendirme hizmetlerini de geri ödeme kapsamına aldıklarını belirterek, afetlerde yaralananların fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında 30 seans sonrası tedaviye devam edebilmelerine olanak sağladıklarını ifade etti.

“Son 1 yılda 128’i kanser ilacı olmak üzere toplam 570 ilacı geri ödeme kapsamına aldık”

Genel sağlık sigortalıların ilaca erişimini kolaylaştırmak amacıyla da gerekli düzenlemeleri hayata geçirdiklerine vurgu yapan Işıkhan, “Son bir yılda geri ödeme listemizi genişleterek 128’i kanser ilacı olmak üzere toplam 570 ilacı geri ödeme kapsamına aldık. Böylece 858’i kanser olmak üzere geri ödeme listelerimizde yer alan ilaç sayımızı 8 bin 457’ye çıkardık” dedi. Bakan Işıkhan, genel sağlık sigortalıların en güncel ve yenilikçi tedavilere erişimini sağlarken kamu kaynaklarının doğru kullanılması amacıyla akılcı ilaç kullanımı kapsamında çalışmalar da yaptıklarına değinerek, “Göreve geldiğimden itibaren Sağlık Uygulama Tebliği’nde yaptığımız düzenlemeler ve alternatif tedavi seçenekleriyle yıllık 3,2 milyar lira tasarruf sağlamış olacağız” diye konuştu.

Screenshot 2 16 | Edirne Ahval Gazetesi

Bakan Işıkhan, vatandaşların, raporlu ilaçlarının bir kısmını hastanelere giderek ilgili doktora yazdırmak zorunda olduklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak, raporlu hastalarımızın işini kolaylaştırmak için aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yapıyoruz. Yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın faydalanabileceği kronik Hepatit B ve D tedavisinde, diyabet tedavisinde, kardiyoloji alanında kullanılan ilaçların ilgili sağlık raporlu hastalarımızca hastanelerde sıra beklemeden aile hekimlerine giderek yazdırabilmelerinin önünü açıyoruz. Ayrıca mevcut durumda hekimler tarafından en fazla 3 aylık ilaç reçete edilebiliyorken yeni düzenlemeyle raporu düzenleyen hekim tarafından bir yıla kadar reçete edilebilecek ve hastalarımız tekrar hekime başvurmaya gerek kalmadan ilaçlarını bu süre zarfında 3’er aylık dozda sözleşmeli eczanelerden temin edebilecekler.”

“Emeklilerimiz tek telefonla SGK danışmanlarına ulaşabilecek”

Bakan Işıkhan, emeklilerin talep ve beklentilerini doğrudan iletebilecekleri, geri bildirimlerde bulunabilecekleri bir iletişim platformunun kurulacağını bildirerek, emeklilerin tek telefonla SGK danışmanlarına ulaşabileceğini ifade etti. Emeklilerin yaşamlarını kolaylaştıracak teknolojik çözümleri devreye alacaklarını belirten Işıkhan, emeklilere yönelik yeni hizmetlerin duyurulması için oluşturdukları “emekliler.gov.tr” internet sitesinin kısa sürede erişime açılacağını kaydetti.

Emeklilere yönelik yeni hizmetler 

Işıkhan, emeklilere yönelik yeni hizmetlerin hayata geçirilmesinde birçok paydaşın desteği olduğuna dikkati çekerek, şunları aktardı: “Paydaşlarımızla görüşmelerimiz neticesinde netleşen desteklerin bir kısmını sizlerle paylaşmak isterim. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yaz aylarında uygun olan yurtlar, bir aylık dönemde emeklilerimizin ücretsiz kullanımına açılacak. Bunun yanında Gençlik ve Spor Bakanlığımız bünyesindeki tesisleri ücretsiz olarak tüm emeklilerimize açma kararı aldı. Emeklilerimiz tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevleri, sosyal tesis ve konukevlerinden tıpkı kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanabilecek. Sendikalarımızın misafirhanelerinde ve sosyal tesislerinde emeklilerimize özel indirimler sağlanmaktadır. PTTCELL tarafından emeklilere özel Emekli Paketi oluşturuldu. PTT Kargo’da emeklilere özel indirim sağlanıyor. TCDD’de yıl boyunca emekliler için ana hat trenlerinde yüzde 10 indirim sağlandı. YÖK ile yapılan işbirliği kapsamında Kuşaklararası Dayanışma ve Aktif Yaşlanma temelli 3. Yaş Üniversitesini yaygınlaştırıyoruz. Ayrıca yerli ve milli ödeme sistemimiz olan Troy ile bankalarla yaptığımız protokol çerçevesinde emekli kartları aracılığıyla fatura ödemelerinde, eczane ve market harcamalarında belirlenen üst limit dahilinde, giyim mağazalarında indirimler tanımlanacak.”

Işıkhan, emeklilerin daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir emeklilik dönemi geçirebilmeleri için çalışmaya devam edeceklerini söyleyerek, “Kıymetli emeklilerimizin beklentilerini çok iyi biliyoruz. Şuna emin olun, 12. Kalkınma Planı hedeflerimize ve Orta Vadeli Program’a bağlıyız. Titiz ve disiplinli şekilde yürütülen ekonomi politikasıyla beklentilerinizi karşılayacak, refahlarınızı kalıcı şekilde artıracak duruma gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sosyal güvenlikte suistimalleri önlemek amacıyla “Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu” projesini hayata geçirdiklerini bildiren Bakan Işıkhan, bu çalışmayla vatandaşların sosyal güvenlik haklarını sekteye uğratan ve haksız yere paralarını almaya çalışan art niyetli kişileri kısa sürede tespit edip gereğini yaptıklarını belirtti. TÜBİTAK ile “Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı” kapsamında “Kamuda Yapay Zeka Ekosistemi, Mali Otomasyon Sistemlerinin Geliştirilmesi” ve “Dijital Devlet Ara Katman” projelerini yürüttüklerine değinen Işıkhan, bu projelerle, açık kaynaklı sistemlere geçişlerin sürdürülerek teknoloji bağımlılıklarının en aza indirilmesinin amaçlandığını ifade etti. Bakan Işıkhan, verdikleri dijital hizmetler ve sahip oldukları vizyonla bakanlığın dünya çapında örnek alınan bir seviyeye ulaştığını aktararak, yüksek standartlardaki hizmetleri vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Aile hekimlerinin raporlu kronik Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarını yazabilmelerine imkan tanıyacak düzenlemenin yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderildiğini ifade eden Işıkhan, sonrasında yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın