Türk Dünyasında Kültür Şöleni 9’uncu Türk Dünyası Belgesel Filim Festivali Müracaatları devam ediyor

 Türk Dünyasında Kültür Şöleni 9’uncu Türk Dünyası Belgesel Filim Festivali Müracaatları devam ediyor
Okunuyor Türk Dünyasında Kültür Şöleni 9’uncu Türk Dünyası Belgesel Filim Festivali Müracaatları devam ediyor

Türk Dünyasında Kültür Şöleni 9’uncu Türk Dünyası Belgesel Filim Festivali Müracaatları devam ediyor

Tertip komitesi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı ”Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde, Devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütleri, iletişim ve basın kuruluşları proje ortaklığı ile “9.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması” yapılıyor.

Konuyla ilgili Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Düzenleme kurulu başkanı Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir şu açıklamayı yaptı.

30d69c03 1e00 4c53 adf7 e4e5da9d87dc

 

Türk Dünyası 2024 yılı belgeselini seçiyor

Festival ve Yarışmaya müracaatlar devam ediyor.Son müracaat tarihi 30 Ağustos 2024’tür.
Festival düzenleme kurulu olarak dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından birini Türk kültürünün temsil ettiğini düşünüyoruz.Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve bu mirası yaşatmak önemli sorumluluklarımızdandır.

Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi/tanınması her geçen gün değişen-dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması yapılmakta.

c55096bf 968d 428e aeb1 02afd78fa8ea

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Yakutistan, Dağıstan, Hakasya ve akraba topluluklarının katımı ile.9.Türk Dünyası Belgesel film festivali ve yarışmasının Gala ödül töreni Türkiye de yapılacak.

9e26cb80 48f7 4977 be3b 798fa100709b

Akabinde 9 ülke ve 11 Türk bölgesinde derece alan filmlerin gösterimlerini amaçlıyoruz. Proje ortaklarımız; Türkiye’den İstanbul Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Bilim Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Osmaniye Kork Ata Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi. Azerbaycan’dan Bakü Devlet, Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat, Üniversiteleri, Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi, Jurganov adına Sanat Akademisi, Kırgızistan’dan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Makedonya’dan Amerikan Fon Üniversitesi, KKTC’den Yakın Doğu Üniversitesi ve Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Enstitüsü, Özbekistan Gazetecilik ve kitle iletişim Üniversiteleridir. Festival destekçilerimiz; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, YTB, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü dür. Projemize katkı veren sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları ,SE-SAM, FİLM-SAN Vakfı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, AVKON, TİMBİR, Azerbaycan Matbuat Şurası, Kazakistan Türk Medeniyetleri Vakfı, Kırgızistan Han Tangrı Vakfı’dır. TRT Avaz, Türkmeneli TV, Kırgızistan-ASİA TV, Kazakistan EL ARNA TV, KKTC Bayrak Radyo TV, Genç TV, Türkiye-Mercan TV, Aksu TV, Fırat TV, BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirecektir.” Festivalle ilgili Geniş bilgi www.turkbelgesel.com sitesinden ögrenilip, müracaatlar info@turkbelgesel.com adresi üzerinden yapılmaktadır” dedi.

550ef574 2161 4b15 9fdc ce1f819f2e5b

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın